تبلیغات
پایگاه خبری بیداری نیوز - مطالب آبان 1392

پایگاه خبری بیداری نیوز

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

جعبه حدیث

بیداری نیوز-محسن فروردین

یکی از جدی‌ترین و کاربردی‌ترین دستورات دین مبین اسلام وظیفه همگانی و الزامی امر به معروف و نهی از منکر است. امری که با اهتمام به اجرای صحیح و منطبق بر شرایط و مراحل آن می‌تواند جامعه را از نیل به سوی کژی‌ها و انحرافات رهایی بخشید. اما نکته‌ی ظریف آن همگانی بودن آن است که این مهم را از نظارت‌های حکومتی، سرد، بی‌روح و قیم مآبانه جدا می‌سازد. نظارتی همگانی که با تکیه بر شبکه های اجتماعی حقیقی و از جانب دوستان، آشنایان و حتی عزیزان آدمی اقدام به گسترش و همه گیر شدن نیکی‌ها و دوری از بدی‌ها می‌کند.

اما شاید اجرای این حکم الهی در عرصه سیاسی چندی دیرتر به ذهن متبادر شود. آنگاه که اتفاقا سرزدن رفتار گفتار و یا کرداری دور از شئونات و شعائر اسلامی می‌تواند اثر تخریبی بسیار گسترده‌تر و عمیق‌تری ایجاد کند، پس لازم است در این زمینه اهتمام بیشتری وجود داشته باشیم. چنانچه نگارنده ضمن توصیه این امر مهم به همه همراهان خود یادآوری چند نکته را در این باره لازم می‌داند.

اکنون که به برکت حماسه سیاسی 24 خرداد و رأی تأثیرگذار عموم هم‌میهنان عزیزمان دولت تدبیر و امید بر سرکار آمده است طیفی که به جهت اعتراض به بداخلاقی‌ها، بی‌حرمتی‌ها و بی‌ادبی‌های سالیان گذشته با اقبال عمومی مردم مواجه شد باید بر خود بیش از هر زمانی دیگر متعهد بودن به اخلاق اسلامی و احترام عمومی را واجب عینی بداند. امروز دیگر نباید اجازه دهیم از گوشه و کنار دولت، بی‌صداقتی، بی‌احترامی و یا کلامی ساختارشکن به گوش برسد.

می‌بایست با تکیه بر همان حکم کارای اسلامی، امر به معروف و نهی از منکر را با جدیت تمام میان اصلاحطلبان و اعتدال‌گرایان ترویج دهیم تا با نظارت همگانی خودمان، جلوی هرگونه انحراف و اظهار نظرهای به دور از عقلانیت و ساختارشکن گرفته شود. نباید اجازه داد تجربه‌ی تلخ دوران اصلاحات تکرار شود تا هر سخن افراطی و نابجایی را به اصلاحات نسبت دهند و به بهانه‌ی آن به تخطئه اصلاحطلبان پرداخته شود.

بنابرین انتظار می‌رود به طور خاص شخص رئیس جمهور مجدانه نسبت به هر گونه گفتار نوشتار رفتار و یا کرداری که از جانب منتسبین به دولت و جریان اعتدال گرا سر می‌زند و در تقابل با شرع عرف هنجارها و ارزش‌های نظام اسلامی است تذکر دهد. همچنین بزرگان اصلاحات لازم است نسبت به اطرافیان و منتسبین به خود حساسیت ویژه نشان دهند و از بیان هر حرفی در مجامع عمومی خودداری کنند چرا که اکنون بیشتر در کانون توجه رسانه‌ها و مردم قرار دارند.

آنچه در همین مدت کوتاه تصدی دولت یازدهم به چشم میخورد قدری نگران کننده ست. مواردی همچون کنفرانس خبری سرکار خانم ابتکار که ایشان اقدام به تبلیغ تشکل مردم نهاد وابسته به خود کرد یا سخنان جناب آقای زنگنه وزیر محترم نفت که دولت یازدهم را معجزه ی الهی دانسته بودند یا صحبت هایی که دکتر نجفی رئیس محترم سازمان میراث فرهنگی در مورد قلیان بیان کردند و یا اظهاراتی که آقای جنتی وزیر محترم ارشاد در مورد آواز خوانی زنان مطرح کرده بودند. یا اظهارات منتسب به خانوم نعیمه اشراقی و یا مقاله ای که روزنامه بهار در مورد مولای متقیان منتشر ساخت. که البته گرچه این روزنامه از اصلی ترین حامیان مطبوعاتی دکتر محمد رضا عارف تشکیل شده است ولی جناب آقای دکتر عارف در اقدامی به جا و به موقع نسبت به درج این مطلب واکنش نشان داد و تاثر شدید خود را ابراز داشت .

 همه‌ی ما باید بر عملکرد یکدیگر نظارت داشته باشیم و ضمن تشویق به دلبستگی به ارزش‌های انقلاب اسلامی از هر خطایی که از جانب فردی از طیف پیروز انتخابات سر می‌زند زودتر از بقیه انتقاد کنیم. باید به یاد داشت که اگر خطایی رخ داد و همه‌ی ما نسبت به آن واکنش نشان دادیم و آن را تقبیح کردیم، خود را از انحراف از آرمان‌ها و اهداف حفظ کرده‌ایم اما اگر به جهت رو دربایستی‌های بی‌مورد و سهل‌انگاری سکوت اختیار کردیم در آن خطا سهیم خواهیم بود و روزی خواهد رسید که دودش به چشم همگان می‌رود. نوشته شده در دوشنبه 6 آبان 1392
رهبر انقلاب

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت