تبلیغات
پایگاه خبری بیداری نیوز - مطالب خرداد 1392

پایگاه خبری بیداری نیوز

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

جعبه حدیث

مهر: اولین شهرداری تهران در روزهای پر تنش مشروطه تأسیس شد تا «اداره احتسابیه» و «محتسب»‌هایش جایشان را به «بلدیه» و «بلدیه‌چی»‌ها بدهند. تا آن زمان، محتسب‌ها وظیفه رسیدگی به تخلفات شهر را به عهده داشتند و عده‌ای از آنها که در شعبه نظافت اداره احتسابیه کار می‌کردند، شهر را آب پاشی کرده و با صد رأس الاغ و قاطر زباله‌ها را جمع می‌کردند.

بلدیه اگرچه در زبان دهخدا، مؤسسه‌ای تعریف شده که «به کار نظافت و خوبی آب و نان و چراغ و سوخت و خواربار و صحت نظر دارد» اما در قانونی که 12 خردادماه 1326 به تصویب مجلس رسید، موسسه‌ای بود که هدف اصلی‌اش کمک به دولت و مراقبت از شهر معرفی می‌شد. در این قانون، هدف از راه اندازی بلدیه «حفظ منافع شهرها و ایفای حوائج اهالی شهرنشین» یا «مساعدت به دولت در ساختن بازار‌ها و نمایشگاه‌های تجاری و کلیه مراقبت، رواج حرفت و تجارت شهر و دایر نمودن محل تشخیص اسعار و معاملات عمومی» در نظر گرفته شده بود.

 

مردها انتخاب کنند

در سلسله مراتب بلدیه تهران قدیم، بعد از شهردار کلانتر قرار داشت که معاون اول شهردار به حساب می‌آمد و در واقع رئیس انجمن بلدیه بود. انجمنی که اعضای آن با انتخاب مردم سر کار می‌آمدند و لقب بلدیه‌چی می‌گرفتند. در اولین قانون تشكیل انجمن بلدیه، آمده بود که اعضای انجمن بلدیه باید منتخب مردم باشند. به عبارت درست‌تر، منتخب مردها. چرا که در این قانون زنان حق رای نداشتند.

پیروزی مشروطیت و درگیری‌هایی که با دولت داشت، شکل‌گیری اولین بلدیه را سه سال به تعویق انداخت تا در نهایت در سال 1289 بلدیه تهران در بازار تهران، رو به روی سبزه میدان و در محلی که به آن خیام‌خانه یا چادرخانه می‌گفتند، شروع به کار کرد. متولی این بلدیه «دكتر خلیل‌خان اعلم‌ الدوله» (ثقفی) بود و معاونش یکی از چشم پزشکان سرشناس تهران به نام «علیرضاخان بهرامی» معروف به مهذب‌السلطنه بود که دستی هم در روانشناسی و فلسفه داشت.

آب‌پاشی خیابان‌ها با مشک

رفتگران بلدیه تهران، خیابان‌ها را با مشک آب‌پاشی می‌کردند تا گرد و غبار خیابان‌ها مردم را آزار ندهد. مدتی بعد، در زمان «عضدالملك» چند خیابان سنگفرش شد تا هم چهره امروزی‌تری به شهر داده شود و هم نظافت شهر بهتر حفظ شود. در آن زمان بلدیه تنها از وسایل باركشی مثل اسب، قاطر، شتر و گاری كه وارد تهران می‌شدند عوارض می‌گرفت و مواجب رفتگران از همین راه تامین می‌شد. بعد از آن اگر چیزی باقی می‌ماند، صرف امور عمرانی و روشنایی و رسیدگی به سر و صورت شهر می‌شد.

 

پرکارترین شهردار تهران

در زمان رضاشاه، نظام بلدیه تغییر و تحولاتی پیدا کرد که آن را به شکل امروزی‌اش نزدیک‌تر می‌کرد. سرلشکر کریم آقا بوذرجمهری که شدیدا مورد اعتماد رضاشاه بود، بعد از پشت سر گذاشتن مشاغل نظامی به عنوان شهردار انتخاب شد. بوذرجمهری عوارض جدیدی را وضع کرد و در عوض، مالیات خودروها و کالسکه‌ها لغو کرد، اداره خیریه و مریضخانه بلدیه و دارالمجانین و آتش‌نشانی را تأسیس کرد و شروع به خیابان‌سازی، ساختمان‌سازی و مدرنیزه کردن تهران کرد.

حالا ساختمان‌های پست، بلدیه، مخابرات، شهربانی و خیلی از ساختمان‌های قدیمی تهران امروز یادگارهای کریم آقا بوذرجمهری هستند. او میدان توپخانه را با تاثیر از میدان سن‌پترزبورگ ساخت، خیابان ولیعصر را تا تجریش ادامه داد و دستور داد در کناره آن چنار بکارند. بوذرجمهری بعد از 10سال از شهرداری استعفا داد و به پاس خدماتی که انجام داده بود، نامش را روی یکی از خیابان‌های مهم تهران گذاشتند؛ خیابانی که امروز به نام 15خرداد می‌شناسیم.

تا در اواسط دهه 40 که غلامرضا نیك پی از اصفهان به تهران آمد و شهرداری تهران را به دست گرفت، تقریبا هیچ شهرداری نتوانست به اندازه کریم آقا بوذرجمهری تاثیر گذار باشد. نیک پی اما با ساخت برج آزادی و استادیوم و دریاچه آزادی و دهکده المپیک، بعد از مدت‌ها دوباره شهرداری را رونق داد.نوشته شده در شنبه 11 خرداد 1392

رییس‌جمهور با بیان این‌که «ایران می‌تواند و باید به سرعت خود را به پیشرفته‌ترین کشورهای جهان برساند» گفت: ایران می‌تواند و باید به الگوی پیشرفت، اخلاق و فرهنگ برای همه ملت‌ها تبدیل شود و لازمه آن کار ، تلاش و همت است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) دکتر محمود احمدی‌نژاد در مراسم افتتاح پروژه‌های عمرانی و صنعتی استان چهار محال و بختیاری اظهار کرد: شیاطین از داخل و خارج بدلیل آن‌که نمی‌خواهند ایران پیشرفت کند، در برابر حرکت ملت مانع‌تراشی می‌کنند که در مقابل آن باید با کار و تلاش و البته پایبندی به عدالت به قله‌ها برسیم.

وی با بیان این‌که «عدالت اکسیری است که انسانیت انسان‌ها را شکوفا می‌کند» اظهار کرد: عدالت یعنی این‌که همه نقاط کشور فرصت یکسانی برای پیشرفت و شکوفایی برخوردار باشند و بتوانند از امکانات و منابع طبیعی موجود بهره‌مند شوند.

وی افزود: عدالت این نیست که تنها عده قلیلی از فرصت‌ها و امکانات بهره‌مند باشند و اکثریت دست خالی بمانند، عدالت اینست که فقط زبان درازها و صدا بلندها به چشم نیایند بلکه آن‌هایی که زبان و صدای بلندی نیز ندارند هم در نظر گرفته شوند.

رییس‌جمهور با بیان این‌که «تحقق عدالت سخت‌ترین مرحله و گردنه‌ای است که اگر از آن عبور کنیم در سرازیری قرار خواهیم گرفت» گفت: ترجمه عملی توحید و عینیت توحید در زندگی انسان عدالت است؛ این‌که در 8-7 سال گذشته چندین برابر دوره‌های قبل کار و خدمت انجام شده به خاطر وجود نگاه عدالت‌مدار و وزش نسیمی از عدالت است وگرنه درآمدها تفاوتی با گذشته نداشته است.

وی با اشاره به این‌که «اگر همه عدالت حاکم شود در آن صورت از فقر، تبعیض و تحقیر اثری باقی نخواهد ماند» اظهار کرد: همه پیامبران الهی برای استقرار عدالت مبعوث شده‌اند و تا زمانی که از گردنه عدالت عبور نکنیم، حقیقت انسانی حاکم نخواهد شد.

وی تصریح کرد: ملت ایران عمیقاً باورمند به عدالت و پیرو عینیت عدالت یعنی امیرالمومنین علی(ع) و فرزند ایشان حضرت ولی عصر(عج) است.

احمدی‌نژاد عدالت را باعث استقرار و پایداری یک حکومت دانست و افزود: ایمان دارم که ملت ایران با عشق به خدا و اعتقاد به پیامبر و آل پیامبر(ص) و امام عصر (عج) و پایبندی به عدالت کشور را می سازد و ایران در بام عالم خواهد درخشید.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به افتتاح پروژه‌های عمرانی و صنعتی در استان چهار محال و بختیاری به افتتاح کارخانه شیرخشک نوزاد اشاره کرد و گفت: احداث این کارخانه از پروژه‌های بسیار مهم و اساسی کشور است؛ چراکه کشورمان در 60 سال گذشته وارد کننده شیر خشک بوده و شرکت‌های بین المللی تولید کننده این کالا در مقاطع گوناگون به بهانه های مختلف محدودیت ایجاد می‌کردند و ضرورت داشت که چنین کارخانه ای در ایران احداث شود.

وی اظهار امیدواری کرد که مسوولین مربوطه امکانات خود را در زمینه تولید شیر خشک بسیج کرده و با ارتقاء کیفیت محصولات این کارخانه، آن را به سرعت جایگزین شیر خشک وارداتی کنند.

رییس‌جمهور با بیان این‌که «کسانی که واردات را نفی می‌کنند، اقتصاد نمی‌دانند» خاطرنشان کرد: اقتصاد به معنای داد و ستد است و آن‌چه در این عرصه حائز اهمیت می باشد آنست که حجم صادرات نسبت به واردات افزایش یابد چراکه برخی کالاها اگر وارد نشوند، آسیب زننده خواهند بود.

وی در ادامه به افتتاح پروژه های مسکن مهر اشاره کرد و گفت: مسکن مهر با هدف جبران عقب ماندگی‌های 60 ساله و به روز کردن مسکن به اجرا در آمد و امیدواریم روزی برسد که هر خانواده ایرانی یک خانه مناسب برای خود داشته باشند.

وی افزود: بزرگترین ویژگی مسکن مهر این بود که قیمت زمین را از هزینه تمام شده واحدهای مسکونی حذف کرد.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: از همه کسانی که به عشق ساختن ایران و تعالی پرچم جمهوری اسلامی که پرچم تولید و عدالت است تلاش می کنند، تشکر می‌کنم.

استاندار چهار محال و بختیاری نیز در ابتدای این مراسم در سخنانی با اشاره به اقدامات دولت نهم و دهم برای پیشرفت و آبادانی مناطق مختلف کشور از جمله استان چهار محال و بختیاری گفت:امروز گفتمان و فرهنگ و شیوه دولتمداری دکتر احمدی نژاد به تئوری ویژه ای در دولتمداری تبدیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: احمدی نژاد و گفتمان او ماندگار و تمام نشدنی است هر چند که به ظاهر دولتش تمام شود.نوشته شده در شنبه 11 خرداد 1392
نوه امام خمینی(ره) گفت: ما در عمر خودمان چه بسیار دیدیم افرادی را که همه تلاش کردند آنها را ذلیل کنند و خداوند آنها را در دل مردم عزیز کرد و چه بسیار کسانی که همه تلاش کردند آنها را عزیز کنند و خداوند محبت آنها را از دل‌ها برد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی که به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) در جمع وزیر و کارکنان وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی سخن می‌گفت با قرائت این شعر که "مشق نام لیلی می‌کنم، خاطر خود را تسلی می‌کنم"، افزود: دوره حیات ظاهری امام بزرگوار ما به سر آمده است؛ گرچه دوره حیات اندیشه و مکتب او ان‌شاءالله سال‌ها و قرن‌ها باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: این جلسات در حقیقت «مشق نام لیلی» ماست. با تکرار نام امام(ره)، بیشتر از آنکه آن بزرگوار وامدار این تکرارها باشند، خودمان را، دل خودمان را، یاد خودمان را و نسل‌های بعدی خودمان را با شیرینی و شیوایی این نام عجین می‌کنیم. دوره مجنون گذشت و نوبت ماست، هرکسی پنج روزه نوبت اوست، من و دل گر فنا شویم چه باک، غرض اندر میان سلامت اوست، تو و توبا و ما و قامت یار، قدر هرکس به قدر همت اوست، هر گل نو که شد چمن آرا، از سر رنگ و بوی صحبت اوست، من چو آلوده دامنم چه زیان، همه عالم گواه عصمت اوست.

نوه امام(ره) با بیان اینکه "روایتی از معصومین در مورد ریا وجود دارد که بسیار زیبا و شیواست و می‌فرماید کسی که روزه می‌گیرد صورتش را روغن بزند، اگر نماز می‌خواند درب را ببندد"، افزود: می‌فرمایند که خداوند همانگونه که رزق را در بین مردم توزیع می‌کند ثنا را نیز توزیع می‌کند. یعنی آنکه ثنا، مدح و ذکر جمیل را نیز خداوند به مانند رزق بین مردم تقسیم می‌کند. شما به دنبال آن نگردید. تو بندگی به شرط مزد نکن، که خواجه خود صفت بنده پروری داند. خداوند ثنا را تقسیم می‌کند، همانطوری که رزق را تقسیم می‌کند. بر در شاهم گدایی نکته ای در کار کرد، گفت بر هر خوان که بنشستم خدا رزاق بود. رزق را خداوند تقسیم می‌کند.

سیدحسن خمینی در تشریح این روایت اضافه کرد: در این روایت می‌فرمایند تصور نکنید که فقط رزق را خداوند تقسیم می کند، ثنای جمیل را هم خداوند تقسیم می کند. ذکر جمیل را هم خدوند تقسیم می کند. حضرت ابراهیم می‌فرماید وَ اجْعَلْ لِی لِسانَ صِدْقٍ فِی الْآخِرِینَ، یعنی هرآنچه هست دست توست. اگر به گذشته خود در تاریخ نگاه کنیم، کسانی آمدند و رفتند، یادی از آنان ماند و به فراموشی سپرده شدند یا حتی نام بد از آنان به یادگار ماند. آن نقطه های درخشان تاریخ ما که یاد و ثنای جمیلشان باقی مانده است، در دل های مردم به یادگار مانده اند، مردم آن ها را به ذکر جمیل یاد می کنند، در حقیقت لطفی است که خداوند در حق آنان دارد.

وی با اشاره به اینکه "البته عارف، ناسک، کسی که در مسیر گام برمی‌دارد، نباید به فکر ذکر جمیل هم باشد"، خاطرنشان کرد: خود این به نوعی شرک است. روایتی است از پیامبر(ص) که هم اهل سنت نقل کرده‌اند و هم شیعه. می‌فرماید إنَّ الشِّرک أَخفَی مِن دَبِیبِ النَّملِ عَلَی صَفَاةٍسَودَاءَ فی لَیلَةٍ ظلماءَ . «دبیب» یعنی صدای پا. می گوید شرک در امت من، از صدای پای مورچه سیاهی، در شب تاریکی بر روی سنگ سخت، مخفی‌تر است.

نوه امام(ره) افزود: اگر نگاه بکنید می بینید، انسان فکر می کند که برای خدا کار می کند، اما در حقیقت خودش را می بیند. یک قدم بر نفس خود نه،دیگری بر کوی دوست. امام خمینی(س) در بیتی می‌فرمایند این ما و منی جمله از عقل است و عقال است، در حلقه رندان نه منی هست و نه مایی. عارف حتی به قصد ذکر جمیل حرکت نمی‌کند. بنابراین او اصلا به تاریخ کاری ندارد و عمل به وظیفه در لحظه می‌کند. اما اثر او باقی ماندن این یاد است. اگر کسی به قصد ذکر جمیل حرکت کند و به قصد این باشد که دیگران از او به نیکی یاد بکنند، این شرک است.

وی افزود: ما با توییم و با تو نی بوالعجب/در حلقه ایم با تو چون حلقه بر دریم. اگر در حلقه‌ایم بیرون نباید باشیم، اگر بیرونیم چگونه در داخل قرار بگیریم. اما اثر وضعی آن این است که یادش در زبان‌ها می‌ماند. یادشان زمزمه نیمه شب مستان باد، تا نگویند از یاد فراموشانند. این ذکر و یاد در زبان و اذهان بیاد می‌ماند.

سیدحسن خمینی در ادامه صحبتهای افزود: یکی از آن مصادیق که می توان درباره او صحبت کرد، امام بزرگوار ماست. إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا خداوند محبت خودش را در دل آنان و محبت آنان را در دل مردم به یادگار باقی می گذارد. بیست و چهار سال از رحلت امام گذشته است، ان‌شاءالله دویست و چهل سال دیگر هم چنین مراسمی باشد و نام و یاد او باشد. و باز هم «مشق نام لیلی» در بین ما باشد، تازه نه از این باب که امام به این ها نیاز دارد. امام علم و نماد تقارن سه آرزوی تاریخی ماست؛ دینداری، استقلال و آزادی.

فرزند یادگار امام(ره) اضافه کرد: امیدواریم آن بزرگوار و آرمان های ایشان باقی بماند و ما در عمر خودمان چه بسیار دیدیم افرادی را که همه تلاش کردند آن ها را ذلیل کنند و خداوند آن ها را در دل مردم عزیز کرد و چه بسیار کسانی که همه تلاش کردند آن ها را عزیز کنند و خداوند محبت آن ها را از دل ها برد.

وی ادامه داد: دل در گروی لطف خدا بسپاریم و خداوند را بر این نعمت بزرگش شاکر باشیم که امروز در جامعه ما یاد آن بزرگوار هست و امیدواریم که ان‌شاءالله این جلسات و نشست ها، زمینه هرچه بیشتر شدن محبت های ما به هم و توجهات بیشتر ما به کانون معرفت و کانون توحید باشد.

سید حسن خمینی در ادامه به حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دعایی در این جلسه اشاره کرد و گفت: ای کاش فرصت بود یاران قدیم امام هم صحبت می کردند. آنهایی که بسیار پیش از ما بودند، حضرت حجت الاسلام و المسلمین دعایی، که آن زمانی نام امام را می بردند که حلوا بر دهان نمی‌گذاشتند، آن روزها زخم زبان بود، شمشیر بود، نیزه بود و زندان بود، در آن روزها با امام بودند و امیدوارم لطفشان همواره مستمر باشد و امثال ایشان را حفظ کند.

در ابتدای این جلسه، سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تقدیر از فرزند یادگار امام(ره)، به قرائت بیانیه ای در تجلیل شخصیت والای حضرت امام خمینی(ره) پرداخت. در این جلسه جواد شمقدری و داریوش ارجمند نیز حضور داشتند. 

نوشته شده در شنبه 11 خرداد 1392
رهبر انقلاب

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت