تبلیغات
پایگاه خبری بیداری نیوز - مطالب آبان 1391

پایگاه خبری بیداری نیوز

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

جعبه حدیث

هفته نامه تجارت فردا گفت وگویی با علی فلاحیان وزیر اسبق اطلاعات داشته که او در این گفت وگو،حرف های قابل توجهی مطرح کرده است.


علی فلاحیان؛ نامش به وزارت اطلاعات و بزرگ‌ترین بحران امنیتی این تشکیلات و چند معاون پر‌حاشیه‌اش گره خورده است. هرچند قرار ما و او «اقتصاد» بود اما کم نبود سوژه‌های اقتصادی دوران وزارت وی؛ پرونده‌ای ضخیم از فعالیت‌های اقتصادی وزارت اطلاعات در دوران او تا ده‌ها پرونده مهم اقتصادی دهه 70 که یک پایه‌اش وزارت اطلاعات بود. از بخشنامه‌های خاص تا شورش کارگری اسلامشهر. به هیچ یک جواب نمی‌دهد. می‌گوید: «می‌خواهم رئیس‌جمهور شوم. سوال اقتصادی بپرس؛ حالا شاید یک بار دیگر با شما گفت‌وگو کردم و یک بار برای همیشه در مورد آن حاشیه‌ها حرف زدم.» تابو‌شکنی دارد حرف‌هایش. از آن چیزهایی که مسلماً اگر فلاحیان نباشی امنیت بیانش را نداری: «بس است هسته‌ای؛ غنی‌سازی نمی‌خواهیم؛ به دانشش رسیدیم.» پیش‌بینی می‌کند آمریکایی‌ها هم گفت‌و‌گویش را ترجمه می‌کنند و می‌خوانند و به کنایه یا جدی- قضاوت با شما- می‌گوید برای اوبامای آمریکا و بحران‌هایش،‌ پیامی دارد که اگر می‌خواهند بشنوند باید 100 میلیون دلار خرج کنند.

ماجرای ویلای علی فلاحیان
* والله اول بار این حرف‌ها را اکبر گنجی گفت. من نه ویلایی دارم و نه آهویی . یک کسی یک چیزی می‌پراند و من هی باید جوابش را بدهم. پخش همین حرف‌ها سبب وهن موضوع می‌شود. اما واقعاً دروغ است. اصلاً توی این نظام، آن هم بین این حزب‌اللهی‌ها کسی می‌تواند ویلا داشته باشد، آن هم با آهو؟
* آقای گنجی وقتی حرف‌هایش و دروغ‌هایش را علیه من شروع کرد، اینها هم شاملش بود. همان موقع گفتم این طوری نیست و دروغ می‌گوید. اما خب چه کار کنیم؟ بالاخره جو‌سازی‌هایی بود.
فعالیت اقتصادی وزارت اطلاعات
* ببینید اینها تجارت واقعی نمی‌کنند. به صورت صوری است. برای جمع‌آوری اطلاعات. این مقولات هم خیلی پیش رفته است و آقای یونسی اصلاً این مسائل را نمی‌فهمند که بخواهند بگوییم ما بستیم و باز کردیم.

* همان طور که خارجی‌ها می‌گویند سیستم اطلاعاتی ما خیلی پیشرفته، هوشمند و آرام بود. مگر شهر هرت است که ما کار اقتصادی کلان بکنیم که روی بازار تاثیرگذار باشد؟ بعد مجلس داریم؛ شورای نگهبان داریم؛ رهبری داریم؛ اصلاً حق بود این آقایان این کار را ببندند. چون این مقوله را نمی‌شناسند. معنی این مقوله پیشرفته را نمی‌شناسند.

* جمع‌آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل و هدایت کشور؛ آن موقع وزارت اطلاعات در رشد اقتصادی و هدایت اقتصادی کشور نقش داشت.
* ما باید به هیات دولت گزارش می‌دادیم. مشورت می‌دادیم. این جزو وظایف وزارت اطلاعات است که در همه زمینه‌ها جمع‌آوری اطلاعات کند و اطلاعات لازم و به موقع را به دستگاه‌ها بدهد. همین الان هم اینها (مسوولان وزارت اطلاعات) این شناخت را ندارند. این کار پیچیده است.

* کار وزارت اقتصاد ، کار دیگری بود. جمع‌آوری مالیات و...؛ وزارت اطلاعات اسمش اطلاعات است باید هر داده‌ای را به هر شکلی جمع می‌کرد.به این شرکت‌ها گیر ندهید. ولش کنید. همین قدر که گفتم کافی است و غنیمت.اینها ایده‌های پیشرفته جهانی بود.

* کیان تایر مربوط به صندوق بازنشستگی وزارت بود. البته در مورد آن هم یک کاری کردیم تا به مدیران برخی موارد را ثابت کنیم؛ یک بحث مفصل بود که صنایع ما در چه وضعی است. برخی می‌گفتند صنایع ما فرسوده است و باید آن را جمع‌آوری کرد. برخی‌ها می‌گفتند باید صنایع‌مان را مودی فای(نوسازی) کرد. برخی می‌گفتند این کار هم نتیجه ندارد. ما آمدیم یک شرکتی را که منحل شده بود برای صندوق بازنشستگی‌مان خریدیم و «مودی فای» کردیم. چهار شیفتش کردیم.

* آقای محجوب می‌گفت کارگرها قبلاً دوست داشتند بروند شرکت نفت؛ شما چه کار کردید که حالا همه دوست دارند بیایند کیان تایر کار کنند؟ آن موقع اسمش کیان تایر بود الان اسمش البرز شده.

* حالا می‌گویم چه بلایی سر وزیر صنعت آوردیم. ما گفتیم ببینید یک کارخانه ورشکسته را مودی فای کردیم و تولیدش را به حداکثر رساندیم؛ 48 هزار تن تقریباً، و بعد تمامش را صادر کردیم. بعد وزارت بازرگانی آن زمان ...

* اصلاً همه‌اش را دادیم به خارج تا به اینها ثابت کنیم لاستیکی را که در ایران نمی‌خرند، همه‌اش مشتری خارجی دارد. بعد جلو صادراتش را گرفتند.

آل اسحاق جلوی فعالیت هایمان را گرفت
* همین آقای آل‌اسحاق گفت لاستیکی را که خودمان در داخل به آن نیاز داریم، برای چی صادر می‌کنید و نگذاشت. سعی کردند کار را از ما بگیرند. خیلی سنگ‌اندازی کردند. اما ما می‌خواستیم کاری کنیم که به وزرا بگوییم صنایع‌مان خوب است و شما وقت نمی‌گذارید و فکر نمی‌کنید. همین‌ها، آنجا گفتند ما نخ تایر نداریم، من همان جا گفتم یا نخ تایر در داخل تولید می‌کنید یا من کارش را می‌زنم؟ بعد دولت تصویب کرد که بزنند. بعد من بدون اینکه ایران پولی بدهد، مناقصه بین‌المللی گذاشتم و وزارت صنایع گفت این کار 250 میلیون دلار پول و سرمایه می‌خواهد. اما با مناقصه من، آلمان با 35 میلیون دلار برنده شد. آن هم نه اینکه پولی بخواهند. بلکه 25 درصد از محصول را قرار شد ببرند.
* نخ تایر زنجان را ما درست کردیم بعد کیان تایر؛ فقط هم می‌خواستیم بگوییم چگونه می‌شود کشور را ساخت. چگونه می‌شود صنعت را مودی فای کرد بعد از آن هم «سی‌دی» زدیم. کپسول زدیم. در حالی که اینها می‌گفتند اینها ‌»های‌تک» هستند و نمی‌توانید بزنید. تحریم هم بود اما ما این کار را کردیم تا نشان بدهیم می‌شود این کارها را کرد. اما به شرطی که از دانش استفاده کنیم.
* این حرف معنی‌اش در ذهن عادی این است که وزارت اطلاعات قدرت دارد و همه از او می‌ترسند و همه راه‌ها برایش باز است. در حالی که اولاً این کار رشته ما نبود. دوماً راه هم برایمان باز نبود. همین حرف‌هایی که شما می‌زنید را آنها هم می‌زدند و می‌گفتند این کارها چه ربطی به وزارت اطلاعات دارد؟ فشار هم داشت اما ما کردیم و شد. 
* خیلی جو‌سازی شد. ما را خیلی زدند. چه کسانی زدند؟ همان شرکت‌های خارجی به واسطه؛ آنهایی که منافع داخلی‌شان به خطر افتاد به واسطه پول دادند و تبلیغات کردند در روزنامه‌ها علیه کار وزارت تا کار باز بماند. من که کار را تعطیل نکردم. اما خب بعد از من دیگر...

* راجع به اقتصاد سوال کن؛ چرا در مورد وزارت سوال می‌کنی (خنده). می‌خواهیم رئیس‌جمهور شویم، خرابش می‌کنی. 
* امنیت اقتصادی چی هست؟ جوکه.

 

ماجرای اختلاس وتخلف بانکی
* می‌توانم این را جواب بدهم اما وقت‌تان گرفته می‌شود. ببینید اصلاً همه اینها تقصیر شماهاست. تقصیر مطبوعات است. دروغین می‌گویید اختلاس. نه معنی اختلاس را می‌دانید. نه معنی تخلف اداری را می‌دانید. یک چیزی را شلوغ می‌کنید، بزرگش می‌کنید و تبلیغات می‌کنید. اختلاس یعنی توطئه برای بالا کشیدن اموال دولتی در همکاری با کارکن دولت. این چیزهایی که شما می‌گویید که اسمش اختلاس نیست. اینها تخلف در بانک و بنگاه‌های اقتصادی بوده.
* نمی‌خواهم بگویم اصلاً خلافی رخ نداده اما اساس قضیه این است که سیستم نظارتی ما که یکیش همین آقای پورمحمدی باشد، سواد ندارد. سواد نظارت ندارد. یکیش هم خود مجلس؛ سواد نظارت ندارد.

* نروید سراغ دوران وزارت من؛ اینها به درد شما نمی‌خورد. به درد جامعه هم نمی‌خورد. کسی هم چیزی گیرش نمی‌آید.

نقد سیاست های ارزی
* نماینده‌ها شما را سرکار گذاشتند. ببینید قیمت ارز بالا رفتنش چند عامل داشت. 
* کسانی هستند که در بازار یک میلیون تا 10 میلیون دلار می‌آورند و بازار را به هم می‌ریزند. به همین دلیل من با بورس ارز مخالفت کردم. اینها می‌آیند با این کارشان قیمت دلار را بالا پایین می‌برند. اینها اخلالگر بازار هستند و هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد که اخلالگر در بازار کار کند. وظیفه وزارت دقیقاً همین است که این افراد را شناسایی کند و به قوه قضائیه اطلاع دهد. اگر وزارت اطلاعات این کار را کرده که هیچ؛ اگر نکرده که وظیفه‌اش را انجام نداده است.

* بخواهیم قیمت ارز را پایین بیاوریم باید مرزها را ببندیم تا جلو قاچاق را بگیریم. یا مثلاً وقتی تحریم هستیم چرا باید قانون تجارت جهانی را اجرا کنیم؟ من الان صادقانه می‌گویم نمی‌دانم در این مورد وزارت اطلاعات چه کاری کرده یا نکرده. من واقعاً 16 سال است که دیگر در این وزارتخانه حضور ندارم. اما یک نفر هم می‌تواند با 50 میلیون دلار قیمت ارز را بالا و پایین برد. حالا جمشید بسم‌الله باشد یا...

* ما باید تورم را به صفر برسانیم. من به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری این را گفتم. چون تورم به همه جامعه صدمه می‌زند.

* وقتی خواستند یارانه بدهند من سخنرانی کردم در خبرگان که اگر شما از هدفمندی کسب درآمد داشتید یارانه بدهید به مردم. اگر به دست نیاوردید استقراض نکنید و اینها از بودجه وزارتخانه‌ها پول برداشتند و یارانه به مردم دادند و حتی سه ماه زودتر دادند و حتی بیشتر از رقم مصوب دادند. اینها پول نداشتند، گفتند از بودجه فلان وزارتخانه برمی‌داریم و بعداً از فروش نفت و گاز جایگزین می‌کنیم اما بعد نشد و کم آمد، بعدش آمدند حدود 10 هزار ‌تا از بانک مرکزی پول برداشتند.چرا مجلس از اول نظارت نکرد؟ مجلس مسوول است.

* من از آقای توکلی لجم می‌گیرد. چون مطبوعاتی است و منبری است. شما یا می‌دانی دولت دارد استقراض می‌کند و برمی‌دارد یا نمی‌دانی. اگر نمی‌دانی که بیخود رفتی آنجا.

* اگر نماینده ها زورشان نمی‌رسید بگویند آقا ما نمی‌توانیم به وظیفه نمایندگیمان عمل کنیم. خب استعفا بدهند. چون نمی‌توانی کار کنی خب استعفا بده.خب وقتی که نمی‌توانند بیمار را خوب کنند باید استعفا بدهند. نماینده مجلسی که از انجام کارش ناتوان است، استعفا باید بدهد.

* استیضاح چیه؟ الکی است. یا اینها ناظر بر حسن اجرای قانون هستند یا نیستند. یا مجلس در راس امور است یا نیست. باید از ریز و درشت کار دولت خبر داشته باشند. بگویند آقا ما این کارت را تصویب نکردیم. آقای احمدی‌نژاد یا باید مصوبه مجلس داشته باشد یا اجازه رهبری داشته باشد. باید به بهمنی می‌گفتند آقا پول نده؛ اگر بدهی، همین الان پرونده برایت می‌کنیم می‌فرستیمت دادگاه؛ چون نمی‌تواند خلاف قانون کند.

* این مجلس مهم‌ترین کارش این بود که جلو احمدی‌نژاد را بگیرد. این نماینده اگر ناتوان است باید استعفا بدهد اما این کار نکردند و تورم را به کشور تحمیل کردند. حالا راه‌حل این است که دولت 60 هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهی دارد حداقل نصفش را برگرداند به بانک مرکزی. تا حداقل قرض به بانک مرکزی پنج درصد تولید ناخالص ملی باشد نه 10 درصد. پنج درصد را به بانک مرکزی برگردانند.

* دولت بزرگ شده، کلاه سرمان گذاشتند که سه وزارتخانه ادغام کردیم. اینها می‌آیند یک وزیری که نمی‌توانست یک وزارتخانه را اداره کند مسوول دو وزارتخانه می‌کنند بعد اسمش را می‌گذارند کوچک‌سازی دولت.

* ببینید دنیا پذیرفته که خر ایران از روی پل گذشته.بله؛ همین الان هم توقف غنی‌سازی کنیم مشکلی نیست. ایران دانش غنی‌سازی را می‌خواست که الان در اختیار دارد. حتی اگر آنها به ما حمله کنند. ما می‌خواستیم به جایی برسیم که از این جهت خاطرمان جمع شود. ما به این مرحله رسیدیم و تحمل تحریم هم کردیم.

* هیچ مشکلی نیست. ایران در مورد هسته‌ای خرش از پل گذشته است.لازم نداریم 20 درصد غنی‌سازی کنیم یا نه؛ چون دانشش را داریم. اینها هم از همین ناراحتند.ایران الان هر توافقی بکند در موضع ضعف نیست. برای همین هم آنها با پیشنهادهای ما موافقت نمی‌کنند. بدجنس‌ها می‌دانند ایران توانایی دارد.

* با رئیس‌جمهور باید تعامل کرد نه دعوا؛ اما نباید آن قدر هم شل بود که کسی در وزارتخانه‌اش دخالت کند. وزیر با رئیس‌جمهور باید تعامل کند. اما معنی تعامل یعنی یک‌جا من کوتاه می‌آیم یک‌جا رئیس‌جمهور. اما اگر جایی تشخیص دهم که کیان وزارت و منافع کشور ضربه می‌خورد تسلیم نمی‌شوم و در نهایت کنار می‌روم. اختیار رئیس‌جمهور است که بگوید از فردا نیا. یا من بگویم دیگر نمی‌ایم. اما نباید گذاشت کار به اینجا برسد.نوشته شده در یکشنبه 28 آبان 1391
 سایت الف متعلق به احمد توكلی در حمله‌ای تند به تیم اقتصادی دولت نوشت: تیم اقتصادی دولت تصور نکند با رفتن آقای احمدی‌نژاد آنها هم خواهند رفت یا پست عوض خواهند کرد. کسانی که در به هم ریختن بازار، عمدی یا سهوی، دست داشته اند، قطعاً محاکمه خواهند شد و تاوان پس خواهند داد.

در این مقاله آمده است: طی یک ماه گذشته، مسئولان سازمان حمایت و گمرک، با ابلاغ بخشنامه ها و انجام مصاحبه های پی در پی و بعضاً ضد و نقیض درباره ممنوعیت واردات یا صادرات فهرستی از کالاها، بازارهای لوازم خانگی، خودرو، تلفن همراه، رایانه و ماشینهای اداری را به شدت دچار بی ثباتی کرده اند. با ابلاغ هر بخشنامه، ارزش دارایی عده معدودی افزایش و قدرت خرید اکثریت مردم، کاهش یافته است. نگون بخت آن پدری که بخواهد در این شرایط برای دخترش جهیزیه بخرد. نگون بخت آن دانشجویی که پول جمع کرده تا لب تاب بخرد. نگون بخت ملت ایران که در این وانفسای ایستادگی در برابرتحریم، گرفتار این مسئولان بی کفایت شده اند.

برای یک فعال اقتصادی، اعم از بخش تولید کالا یا خدمات، هیچ چیز بدتر از بی ثباتی نیست. تورم، رکود، تحریم، حتی بمباران تاسیسات، هر کدام چاره دارند اما بی ثباتی و نااطمینانی چاره ای ندارد جز توقف فعالیت. وقتی رفتار دولت، غیر قابل پیش بینی است و دایم بخشنامه های متناقص صادر می کند و علامت های ضد و نقیض به بازار می دهد، چندان هم نمی توان فعالان بخش خصوصی را بخاطر احتکار و توقیف عرضه کالاها و خدماتشان، سرزش کرد.

باید پرسید واقعاً آن پشت چه خبراست؟
آیا تیم اقتصادی دولت نمی داند با این بخشنامه های ضد و نقیض، تیشه به ریشه ثبات و امنیت اقتصادی می زند؟ آیا نمی داند با این تغییرات پی در پی در مقررات تجارت خارجی، رانت اطلاعاتی بسیار بزرگی تولید می کند؟ آیا تیم اقتصادی دولت این روزها، لختی تامل نمی کند و به پشت سر خود نگاه نمی کند تا ببنید چه بلایی بر سر ملت و اقتصاد ایران آورده است؟
واژه بی کفایتی به تنهایی برای توصیف رفتار این روزهای دولت کافی نیست چرا که اگر قرار بود عمداً به اقتصاد ایران ضربه زده شود، شاید به این شدت و دقت و تاثیر کسی نمی توانست چنین کاری کند.
این روزهای سخت می گذرد و ایران باقی خواهد ماند. تیم اقتصادی دولت فکر نکند شرایط این روزها همیشه ادامه خواهد یافت. تیم اقتصادی دولت تصور نکند با رفتن آقای احمدی نژاد آنها هم خواهند رفت یا پست عوض خواهند کرد. کسانی که در به هم ریختن بازار، عمدی یا سهوی، دست داشته اند، قطعاً محاکمه خواهند شد و تاوان پس خواهند داد.


نوشته شده در پنجشنبه 25 آبان 1391
احمد بخشایشی در جلسه علنی امروز مجلس گفت: چرا باید خطای چند پلیس، كل نظام زیر سئوال برود؟ مگر همین چند روز پیش رییس بی بی سی بخاطر اشتباهش از سمت خود كناره گیری نكرد تا كل مجموعه اش زیر سئوال نرود؟ و یا وقتی یك یا چند پلیس در آمریكا رفتار خشنی می‌كنند نظام سیاسی از آن مامور دفاع نمی‌كند تا نظام سیاسی آنجا زیر سئوال نرود. این رسم در همه جای دنیا اعمال می‌شود اما در كشور ما نه تنها اینگونه نیست بلكه هزینه‌های فراوانی به نظام وارد شده است. وی افزود: مسئولان حتی از اطلاع رسانی هم دریغ دارند. به هر حال مرگ یا قتلی در زندان رخ داده و باید با عوامل آن برخورد شود. پلیس و قوه قضاییه باید پاسخگو باشند. نماینده اردستان در مجلس افزود: از طرف دیگر زندانی سیاسی شرایط خاصی دارد. مگر نلسون ماندلا ۲۷ سال زندان نبود؟ چرا در كشور ما این زندانیان باید عمودی به زندان برده شوند و افقی بازگردانده شوند؟

گفتنی اینكه سپس متن اولیه گزارش كمیسیون ویژه مجلس در باره حادثه فوت مرحوم ستار بهشتی وبلاگ نویس زندانی، توسط نقوی قرائت شد كه در آن درخواست شده نسبت به برخورد با عوامل این ماجرا اقدام لازم صورت بگیرد.

فرمانده ناجا: هنوز مشخص نیست که فوت «ستار بهشتی» طبیعی بوده یا نه

از سوی دیگر فرمانده نیروی انتظامی گفت: در پرونده «ستار بهشتی» اگر قصوری از نیروی انتظامی دیده شود، با مقصران برخورد قاطع خواهیم کرد.
اسماعیل احمدی‌مقدم در حاشیه مراسم صبحگاه یگان‌های انتظامی استان کرمانشاه، درباره آخرین وضعیت پرونده «ستار بهشتی»، اظهارداشت: پرونده این وبلاگ‌نویس در دادسرا است و چون ریاست قوه قضاییه دستور رسیدگی ویژه به آن را صادر کرده، ما نیز در نیروی انتظامی برای مشخص‌شدن ابعاد این پرونده با قوه‌قضاییه همکاری داریم. ماموران مورد نظر در حال حاضر در اختیار دادسرا برای بازجویی هستند. فرمانده انتظامی گفت: اجرای قانون باید بر اساس موازین شرع و قانون باشد و ما هرگز حق افراط و تفریط در این زمینه را نداریم، گرچه هنوز مشخص نشده که در خصوص «ستار بهشتی» جرمی رخ داده یا نه، اما اگر قصوری صورت گرفته شده باشد با مقصران برخورد قاطع خواهیم داشت.

احمدی‌مقدم یادآور شد: معمولا جرم اینگونه مجرمان (وبلاگ نویسی) پس از شناسایی، با بیان تذکراتی و در نهایت با اخذ تعهداتی، خاتمه می یابد. هنوز مشخص نیست که فوت «ستار بهشتی» طبیعی بوده یا نه، و این موضوع نیز در دست بررسی است.


نوشته شده در پنجشنبه 25 آبان 1391
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تاکید کرد: خصوصی سازی عملا به مفهوم واقعی خود در کشور کم اتفاق افتاده و باید جدی تر دنبال شود.

دکتر "محمد رضا عارف" در پاسخ به سوال خبرنگار سیتنا "citna.ir" در نمایشگاه تلکام در خصوص روند خصوصی سازی مخابرات طی سال های گذشته و شائبه هایی که در روند این خصوصی سازی وجود دارد، گفت: این نقد بر کل خصوصی سازی مطرح است و در کشور ما خصوصی سازی به نوعی عمومی سازی شده است. یعنی به جای آنکه بخش خصوصی با توجه به تعریف خاص خودش وارد حوزه شود بخش عمومی وارد عرصه شده است.

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات، ادامه داد: اگر از بخش های عمومی در این رابطه سوال شود خود را به عنوان واسط معرفی می کنند؛ مانند تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی که سهم بالایی در خصوصی سازی دارند. این بخش ها با این ادعا که در حال حاضر بخش خصوصی بزرگ و قدرتمندی که بتواند اداره بخشی از خدمات و صنعت را به عهده بگیرد وجود ندارد وارد عرصه شده اند و تاکید می کنند که در آینده به تدریج این بخش ها را به بخش خصوصی واگذار خواهند کرد.

عارف ادامه داد: اگر این سیاست دنبال شود جای هیج نگرانی نیست ولی اگر بخش های عمومی بخواهند همچنان به انحصار خود در این حوزه ها ادامه دهند با این مشکل مواجه ایم که این بخش ها در مقابل مجلس و نهادهای نظارتی پاسخگو نیستند و وضع از گذشته بدتر خواهد شد.

وی در پایان به نهادهای عمومی توصیه کرد که خصوصی سازی را با مفهموم واقعی آن دنبال کنند.

نوشته شده در پنجشنبه 25 آبان 1391دیلی استار نوشت: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا  در اولین کنفرانس خبری خود از زمان پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری قول اغاز تلاش های دیپلماتیک جدیدی در جهت حل مسئله ی هسته ای ایران را داد.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، رئیس جمهور آمریکا گفت: در مورد ایران، باید بگویم که به شدت خواستار حل دیپلماتیک مشکلات هستم.

وی اضافه کرد: من در ماه های آتی سعی می کنم که مذاکره ای بین ایران و نه تنها ما بلکه جامعه بین المللی انجام شود تا ببینیم مسئله حل می شود یا خیر.

اوباما افزود: من قول نمی دهم که ایران از دربی وارد شود که نیاز دارد از آن وارد شود.

وی با بیان اینکه هنوز فرصت برای حل دیپلماتیک مسئله ی ایران وجود دارد گفت:  باید راهی برای بهره گیری ایران از انرژی صلح آمیز هسته ای وجود داشته باشد که مغایر با تعهدات بین المللی این کشور نباشد.

رئیس جمهور آمریکا افزود: ما سخت ترین تحریم ها در تاریخ را علیه ایران اعمال کرده ایم و انها بر اقتصاد ایران تاثیر داشته اند. 

وی اظهار داشت: من در خصوص حزئیات مذاکرات سخن نمی گویم اما می توانم بگویم که ما می خواهیم مساله حل شود و اگر ایران در مورد حل مساله جدی باشد ما اجازه نخواهیم داد پروتکل های دیپلماتیک ما را محدود کند.نوشته شده در پنجشنبه 25 آبان 1391
بسیج دانشجویی 313 دانشگاه کشور خطاب به نمایندگان امضاکننده طرح سوال از رییس جمهور نامه نوشته و از رئیس مجلس خواستند تا امضاء کنندگان را از طرح سوال از رئیس جمهور منصرف کند.

به گزارش مهر، بسیج دانشجویی 313 دانشگاه کشور در نامه ای خطاب به امضاء کنندگان طرح سوال از رئیس جمهور اعلام کردند: آیا اکنون که بازار طلا و ارز رو به آرامش می‌رود طرح مساله‌ای که باعث متشنج شدن فضای کشور می‌شود، برای درد «نوسانات بازار ارز» دوایی است؟ هرچند که این ذکر این نکات بدین معنا نیست که دولت در وظایف خود در مدیریت و نظارت بر فضای اقتصادی کشور کوتاهی‌هایی نداشته است، تحلیل ما دانشجویان آن است که نکات منفی طرح سوال از رییس‌جمهور در زمان فعلی بیش از نکات مثبت آن است.

در این نامه آمده است: اخیراً خبری در رسانه‌ها منتشر شد که حکایت از تدوین طرح سوال از رییس جمهور دارد. این خبر در حالی منتشر می‌شود که تنها چند روز از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در باب لزوم حفظ وحدت مسوولین می‌گذرد. این حق مجلس شورای اسلامی است که وقتی که در مسیر حرکت دولت ضعف و یا انحرافی می‌بیند به وظیفه قانونی خود عمل کرده و از بالاترین مقام اجرایی کشور در مورد عملکرد وی سوال بپرسد و توضیح بخواهد. اما شرایط کشور و مشکلات اقتصادی پیش رو و از سوی دیگر چشم امید دشمنان برای یافتن نشانه‌ای از وجود بحران در کشور و اختلاف میان مسووولین و القای وجود بحران و تزریق روح ناامیدی به مردم جنبه‌ای است که نمایندگان این کشور نمی‌توانند نسبت به آن بی‌تفاوت باشند.

 آیا نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی ذوق‌زدگی دشمن را هنگام بروز اختلافات ولو جزیی بین مسوولین کشور، نمی‌بینند. ای‌کاش برخی نمایندگان مردم در مجلس به اندازه خود مردم که در سخت‌ترین فشارهای اقتصادی صبر می‌کنند، شرایط را بیشتر درک می‌کردند. آیا اکنون که بازار طلا و ارز رو به آرامش می‌رود طرح مساله‌ای که باعث متشنج شدن فضای کشور می‌شود، برای درد «نوسانات بازار ارز» دوایی است؟ هرچند که این ذکر این نکات بدین معنا نیست که دولت در وظایف خود در مدیریت و نظارت بر فضای اقتصادی کشور کوتاهی‌هایی نداشته است، تحلیل ما دانشجویان آن است که نکات منفی طرح سوال از رییس‌جمهور در زمان فعلی بیش از نکات مثبت آن است.

جناب آقای دکتر لاریجانی، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی؛
 
شما به عنوان یکی ار «سران قوا» و به عنوان یکی از سیاستمداران کهنه‌کار، به خوبی به حساسیت شرایط کشور، و گردنه‌ای که نظام اسلامی در حال عبور از آن است واقفید. در نامه خود به رهبر انقلاب به تلاش برای ایجاد وحدت تاکید کرده‌اید. به نظر می‌رسد هیات رییسه برای اعلام وصول طرح سوال از رییس‌جمهور کمی تعجیل کرد. به نظر ما دانشجویان شما به عنوان رییس مجلس و با توجه به جایگاهی که دارید می‌توانستید و می‌توانید با تبیین شرایط کشور برای نمایندگان، آنان را از این اقدام «وحدت شکن» در زمان کنونی، منصرف کنید.

نوشته شده در پنجشنبه 18 آبان 1391
یک نماینده اصولگرای مجلس نهم با بیان این‌که «مواضع آقای حداد درباره سوال از رییس‌جمهور با بیانیه فراکسیون اصول‌گرایان جور درنمی‌آید» گفت: در بیانیه می‌گویند ما تابع قانون هستیم و در مصاحبه می‌گویند تلاش می‌کنیم سوال را متوقف کنیم.

به گزارش ایسنا؛ علی مطهری در واکنش به اظهارات اخیر حداد عادل اظهار کرد: آقای حداد عادل با اشاره به طرح سوال از رییس‌جمهور گفته‌اند نمی‌خواهم در بازار مسگرها ما هم ضربه‌ای وارد کنیم و سروصدا درست کنیم در حالی که بازار مسگرها را خود آقای حداد راه انداخته است.

وی ادامه داد: ایشان سوال مجلس هشتم را ناموفق خوانده است، در حالی که آن سوال برکات زیادی داشت و مسائل زیادی برای مردم روشن شد. این که آقای رییس‌جمهور برخی حدود را رعایت نکرد به معنی ناموفق بودن آن سوال نیست. به علاوه آیین‌نامه، اصلاح‌شده و این بار سوال مؤثرتر خواهد بود.

وی افزود: تعجب من از این است که چرا امثال آقای حداد این مقدار نسبت به انجام وظایف نمایندگی و حل مشکل اقتصادی مردم و دفاع از حقوق ملت بی‌تفاوت‌اند و چرا می‌خواهند برداشت خود از سخن رهبری را بر مجلس تحمیل کنند.

این نماینده اصولگرای مجلس نهم عنوان کرد: شاید این‌ها تعهدی به دولت داده‌اند برای منتفی کردن سؤال، و شاید این مواضع بی‌ارتباط با انتخابات آینده ریاست‌جمهوری نباشد.

وی با اشاره به دیدگاه اخیر رهبری که هر گامی در دامن زدن به اختلافات را خیانت دانسته‌اند، در عین حال درباره برخی که سوال از رییس‌جمهور را «برخلاف منویات رهبری» دانسته‌اند، اظهار کرد: نسبت دادن تصمیمات مهم مجلس به رهبری، خواست مخالفان نظام است. آن‌ها همواره می‌گویند مجلس در جمهوری اسلامی یک دکور و ظاهرسازی است و از بالا اداره می‌شود و قادر به اتخاذ تصمیمات اساسی نیست. آقای حداد و دوستان‌شان در مجلس ناخودآگاه همین حرف را تبلیغ می‌کنند، در حالی که ما می‌گوییم مجلس مستقل است و بر اساس وظایف و اختیارات خود تصمیم می‌گیرد و اگر در یک مورد حیاتی برای نظام، رهبری حکم حکومتی صادر کنند به آن عمل می‌کند؛ لذا ما به یک مجلس واقعی که مظهر دموکراسی است اعتقاد داریم نه موجودی بی‌خاصیت برای خالی نبودن عریضه.

وی هم‌چنین در پاسخ به شایعاتی درباره اعلام وصول نامتعارف در مجلس و از حد نصاب افتادن احتمالی سوال قبل از اعلام وصول و این‌که در اعلام وصول سؤال از سوی هیات رییسه تخلفی صورت گرفته باشد نیز گفت: اگر ایرادی به هیات رییسه باشد این است که پس از یک هفته مهلت قانونی مقرر در آیین‌نامه، پس گرفتن امضا را قبول کرد و به جای آن‌که سؤال را با 85 امضا به رییس‌جمهور ابلاغ کند با 77 امضاء ابلاغ کرد و الا در حد نصاب امضاها تردیدی نیست. ضمنا هیات رییسه وظیفه‌ای در اعلام اسامی امضاکنندگان و پس‌گیرندگان امضا قبل از ابلاغ سوال به رییس‌جمهور ندارد.

مطهری درباره تنش‌زا بودن سوال از رییس‌جمهور در شرایط خاص کشور گفت: این‌گونه نیست. رهبر انقلاب تأکید دارند که نمایندگان مجلس وظایف خود را به طور منطقی و اخلاقی و بدون جنجال انجام دهند. اکنون این آقای حداد و دوستان‌شان در فراکسیون اقلیت مجلس هستند که در حال ایجاد تنش هستند. اگر این افراد که خود را ولایتمداران واقعی معرفی می‌کنند به این رفتار خود ادامه دهند، من درباره سابقه برخی از آن‌ها در رژیم شاه صحبت خواهم کرد.

نوشته شده در پنجشنبه 18 آبان 1391
(تعداد کل صفحات:2)      1   2  

رهبر انقلاب

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت