تبلیغات
پایگاه خبری بیداری نیوز - تاكید رئیس جمهور غیرشیعه كومور بر نداشتن رابطه دیپلماتیك با ایران!

پایگاه خبری بیداری نیوز

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

جعبه حدیث

در حالی كشور كوچك كومور از كمكهای فراوان ایران بهره برده، رئیس جمهور این كشور در گفت و گو با شبكه سعودی " العربیه" تاكید كرد كه نه شیعه است و نه كشورش رابطه دیپلماتیك با جمهوری اسلامی ایران دارد!

به گزارش سرویس بین الملل "آینده"، عبدالله سامبى رییس جمهورى جزایر قمر یا كومور در یك گفتگوى ویژه با این شبكه سعودی خاطر نشان ساخت كه "حضور دولت جمهورى اسلامى ایران تنها با اهداف و طرحهاى خیرخواهانه صورت گرفته است و تهران در كشورش حضورى قوى و مؤثر ندارد."

وى كه نام كاملش "احمد عبدالله محمد سامبى باعلوى" است، تاكید كرد: من یك مسلمان شیعه نیستم واین شایعه اى بیش نیست كه مى گویند من راه را براى نفوذ و حضور تهران بازكرده ام.

سامبى در مورد سفر محمود احمدى نژاد به جزیره مورونى گفت: "ما تا همین امروز هم رابطه دیپلماتیك با ایران نداریم. لیكن من از آغاز زمامدارى خود تا به حال سعى كرده ام سیاست درهاى باز را در پیش بگیرم.لذا تهران هم با طرحهاى خود به كشور ما آمد".

او افزود: جمهورى اسلامى ایران از طریق سازمانهاى خیریه اى خود به میدان آمد و تا به حال فقط چند طرح را پیاده كرده كه یكى از آنها ایجاد بیمارستان است و دیگرى ایجاد یك آموزشگاه فنى حرفه اى است.

عبدالله سامبى كه از 26 ماه می 2006 رئیس جمهور كومور است، اظهارداشت: در رسانه ها خیلى بر مدت زمانى كه در ایران گذرانده ام تاكید مى شود، در حالى كه من سالهاى بیشترى را پیش از آن در دانشگاه اسلامى مدینه منوره بوده ام. اقامتم در پادشاهى سعودى طولانى تر از حضورم در ایران بوده است، ولى رسانه ها فقط به دومى مى پردازند.

حتی بعضى منابع حكایت از تحصیل كوتاه مدت وى در ام درمان سودان و الازهر مصر نیز دارند.

وى ضمن اشاره به اینكه پیش از تصدى ریاست جمهورى رسانه ها به او لقب "آیت الله جزایر قمر" داده بودند، گفت: به من آیت اللهِ كومور مى گفتند. لیكن در زمان تصدى من حضور تهران در كشورم تنها به تلاشهاى خیرخواهانه طبى و فنى حرفه اى محدود است. من به گزینه دموكراسى اعتقاد دارم.

سامبى ادامه داد: براى سرمایه گذاران جاى نگرانى نیست و كشور ما براى سرمایه گذارى، سرزمینى بكر و مستعد تلقى مى شود.

رییس جمهورى جزایر قمر یا كومور در مورد وضع اقتصادى كشورش گفت: من همیشه گفته ام كه كشورم زیر خط فقر بسر مى برد. شاید فقیرترین كشور عرب به حساب آید. خیلى ها نمى دانند كه بودجه عمومى سالیانه ما تنها به 45 میلیون یورو مى رسد و این تقریباً معادل بودجه سالانه یك باشگاه فوتبال عربى است.

گفتنى است جزایر قمر كشورى است كه در اقیانوس هند در نزدیكى سواحل شرقى افریقا و در منتها الیه آبراه موزامبیك بین شمال ماداگاسكار و شمال شرق موزامبیك واقع است. این كشور 798 هزار نفر جمعیت دارد و سومین كشور افریقایى از حیث كوچكى مساحت است.

جزایر قمر از چندین جزیره تشكیل مى شود كه مهمترین آنها نگازیگیا، موالى، انزوانى و ماهورى مى باشد. مردم جزیره مایوت كه در كنار همین جزایر قرار دارد به ادامه حاكمیت فرانسه بر آنها راى داده اند.

در این جزایر زبانهاى شیقُمُر (زبانى بومیان منطقه)، عربى و فرانسه رواج دارد. مردم این كشور غالباً مسلمان و سنى هستند.نوشته شده در جمعه 8 بهمن 1389
رهبر انقلاب

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت