تبلیغات
پایگاه خبری بیداری نیوز - اصلاح طلبان،اشتباه مجدد؟!

پایگاه خبری بیداری نیوز

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

جعبه حدیث

سیاسی-بیداری نیوز:تاریخ انتخابات های ریاست جمهوری در ایران و حتی در سایر کشور ها مبین این امر هست که عموماً رؤسای جمهور توانایی این را دارند که دور دوم انتخابات را حتی راحت تر از دور اول پیروز شوند چرا که معمولاهم مردم این فرصت را به رئیس جمهور می دهند و هم اینکه در کشور ما دولت او برگزار کننده ی انتخابات خواهد بود و خواسته یا ناخواسته نسبت به سایر کاندیدا ها دارای فراغ بال بیشتر و دست برتر خواهد بود گرچه ممکن است عملکرد ضعیفی نیز داشته باشد.

 در سال 88 عملکرد نه چندان رضایت بخش دولت نهم و فراوانی اقدامات جنجال برانگیز رئیس دولت و کنار گذاشتن بخش عظیمی از مدیران و نیروهای توانمند انقلاب،مخالفان دولت وقت را افزایش داد و گمان شکست احمدی نژاد را در ذهن مخالفان بیش از پیش تحت شعاع قرار داد. در حالیکه راهبرد مناسب برای اصلاح طلبان در انتخابات 88 حضور با چند کاندیدای دسته چندم برای کاهش و شکستن آراء احمدی نژاد و آنگاه حضور همه جانبه در دور بعد و با کاندیدایی واحد بود.اصلاح طلبان اشتباه بزرگی کردند و مجدداً با خاتمی وارد شدند.البته زود متوجه اشتباه حیرت انگیز خود شدند و با موسوی پا به عرصه ی رقابت گذاشتند لیکن باز هم حمایت همه جانبه و قرار گرفتن تمام ظرفیت های اصلاح طلبان در آن مقطع پشت سر مهندس موسوی اشتباهی بود ک شکست میرحسین در انتخابات را هم تراز با شکست کل جریان اصلاحات قلمداد می کرد. و ادامه ی حضور اصلاح طلبان را در سپهر سیاسی ایران دچار مشکل می کرد. هرچند حوادث پس از انتخابات این شرایط را سخت تر و سخت تر از آن کرد ولی انتخابات ریاست جمهوری پیش رو فرصتی است که اصلاح طلبان می توانند با اتخاذ راهبردی صحیح  حداقل روحی دوباره به کالبد این جناح بدمند.

اصلاح طلبان می توانند در مواجه با انتخابات پیش رو چند رویکرد داشته باشند که مختصراً به پیامدها و نتایج آنها      می پردازیم:

1- عدم شرکت در انتخابات : بعضی از اصلاح طلبان بر این باورند که در صورت عدم شرکت آنها در انتخابات، نظام نمی تواند انتخابات گرم و پر شوری را برگزار کند فلذا یا به خواسته های اصلاح طلبان تن خواهد داد یا با مشارکت پایین مردم بخشی از مشروعیت خود را از دست خواهد داد. فارغ از صحت این تحلیل باید به این اصلاح طلبان گفت اولاً برگزاری انتخاباتی سرد برای نظام به مراتب هزینه ی سبک تری خواهد داشت تا بازگشت از مواضع قبلی و پذیرش طرد شدگان و ثانیاً تضعیف و کاهش مشروعیت نظام جمهوری اسلامی ایران هرگز در راستای آرمان های انقلاب و امام راحل نبوده است و مسلماً در این شرایط حساس بین المللی بیش از همیشه به ضرر تمام آحاد مردم خواهد بود. و اصلاح طلبان را صراحتاً در زمره ی معارضان انقلاب اسلامی قرار خواهد داد.

2- شرکت در انتخابات با کاندیداتوری خاتمی : برخی دیگر بر این باورند که باید با فشار بر سید محمد خاتمی و ایجاد یک فضای تبلیغاتی گسترده خاتمی را کاندیدای ریاست جمهوری کرد و با تکیه بر شخصیت کاریزماتیک او و حمایت همه جانبه از وی پیروز انتخابات شد. هرچند شنیده ها حاکی از آن است ک خاتمی تمایلی به حضور مجدد در انتخابات ندارد ولی حتی در صورت تمایل نیز صحبتهای اخیر سردار نقدی و آیت الله جنتی نشان از آن دارد که به احتمال زیاد شورای نگهبان اجازه ی حضور را به وی نخواهد داد و در این صورت یعنی رد صلاحیت لیدر اصلی جریان اصلاحات ضربه ی مهلکی بر پیکره ی جبهه ی اصلاحات وارد خواهد آمد.حال آنکه در صورت تأیید صلاحیت و شکست در انتخابات این ضربه مهلک تر نیز خواهد بود و حتی در صورت پیروزی در انتخابات هم سید محمد خاتمی با وجود گروه ها و جریاناتی که بخصوص در چند سال اخیر ریشه دوانده اند باید مجدداً منتظر کفن پوشان و بحران هایی شدید تر از بحران های 9 روز یک بار باشد. بنابرین به نظر می رسد این رویکرد نیز عاقبت خوشی برای اصلاح طلبان نداشته باشد.

3- شرکت در انتخابات با کاندیدایی به جز خاتمی : راهبرد گروهی دیگر که عموماً طیف معتدل اصلاح طلبان به حساب می آیند این است که اصلاح طلبان در فرصت باقی بر روی شخصی معتدل و کارآمد که مورد قبول عموم اصلاح طلبان و حتی فرا جناحی باشد اجماع کنند و با استفاده از تمام ظرفیت باقی مانده وارد عرصه ی انتخابات شوند تا از فضای انتقادی به وجود آمده و انشقاق اصولگرایان سود جسته و احتمال پیروزی را افزایش دهند. دراین صورت به نظر  می رسد اگر کاندیدای اجماعی پیروز انتخابات شود با مشکلات و حساسیت هایی که روی خاتمی خواهد بود کمتر مواجه می شود و کم کم فضای کشور برای حضور تمام نیرو های وفادار به انقلاب باز خواهد شد و حتی در صورت شکست اصلاح طلبان نیز که احتمال آن به مراتب از سال 88 کمتر است، هزینه ی شکست کمتر خواهد بود و با نگاهی پروسه ای به انتخابات و تکیه بر ظرفیت ها و پایگاه های مردمی ایجاد شده ناشی از شرکت در انتخابات، مقدمات پیروزی در آینده را فراهم خواهد شد.

آنچه در پایان لازم به ذکر است آن ست که اصلاح طلبان این بار و در شرایط فعلی فرصتی برای اشتباه مجدد نخواهند داشت و در صورت اتخاذ تصمیمی غلط تبعات جبران ناپذیری متوجه آنان خواهد شد.که شرایط فعلی آنها را به مراتب سخت تر خواهد کرد.

محسن فروردیننوشته شده در سه شنبه 12 دی 1391
رهبر انقلاب

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت