تبلیغات
پایگاه خبری بیداری نیوز - رئیس بانک مرکزی :نهصد میلیون تن کالای اساسی ذخیره شده است

پایگاه خبری بیداری نیوز

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

جعبه حدیث

در حالی که رئیس کل بانک مرکزی در اظهارات اخیر خود از ذخیره سازی ۹۰۰ میلیون تن کالای اساسی در کشور خبر داده، این اظهار نظر شوک شدیدی به کارشناسان وارد کرده است.

کالاهای اساسی، به اقلامی چون برنج، شکر، روغن و گوشت اطلاق می شود و بیشترین ذخیره سازی این اقلام تا کنون، کمتر از ده میلیون تن بوده و حتی اگر کل تولید گندم ایران را که سالانه ۱۲ میلیون تن است، به این رقم بیفزاییم، باز هم به ۳ درصد رقم ادعایی رییس کل بانک مرکزی نمی رسد.

اما با توجه به آنکه میزان اعتبار ذخیره سازی کالاهای اساسی در سالهای اخیر حدود یک میلیارد دلار بوده، ظاهرا آقای بهمنی برای ۹۰۰ سال کالای اساسی ذخیره فرموده‌اند.

اظهارات آقای بهمنی در حالی بیان می شود که وزارت جهاد کشاورزی، رقم ذخیره سازی گوشت(قرمز و سفید) را برای طرح هدفمندی یارانه ها ۸۰ هزار تن(کمتر از یک ده هزارم رقم آقای بهمنی) اعلام کرده و مشخص نیست ۹۹۹۹ ده هزارم دیگر این ذخیره سازی را کدام کالاها تشکیل می دهد!

اگرچه این احتمال هم وجود دارد که مقصود جناب بهمنی از ۹۰۰ میلیون تن، ۹۰۰ هزار  تن بوده و اشتباه ناقابل! افزایش ۳ صفر و هزار برابر اعلام کردن میزان ذخیره سازی، موجب کاهش اعتبار اظهارات و آمارهای رییس بانک مرکزی شده است.

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد:۹۰۰ میلیون تن کالای اساسی ذخیره سازی شد

رئیس کل بانک مرکزی از ذخیره‌سازی ۹۰۰ میلیون تن کالای اساسی در کشور خبر داد و گفت: برای ۱۰ سال آینده نیازی به واردات طلا نداریم.

به گزارش ایرنا،’محمود بهمنی’روز شنبه در همایش بزرگ نظام بانکی در مسیر توسعه و تحول کشور با حضور رئیس جمهور در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، گفت: برای پشتیبانی از هدفمندی یارانه‌ها قراردادهایی در بخش‌های خرید و ذخیره‌سازی، زیرساخت‌ها، خرید کالاهای اساسی، حمایت از نانوایی های صنعتی و غیره منعقد کرده‌ایم.

وی از ذخیره سازی ۹۰۰ میلیون تن کالای اساسی در کشور خبر داد و گفت: با کوچکترین تهاجم این میزان کالای اساسی ذخیره شده بعنوان پشتوانه قوی توزیع خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه درصورتی که قانون هدفمندی یارانه‌ها با تورم ۲۹٫۵ درصدی به اجرا درمی‌آمد بطور حتم آثار منفی زیادی به دنبال داشت‏، افزود: بنابراین حال که نرخ تورم کاهش یافته است هیچ نگرانی برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نخواهیم داشت.نوشته شده در پنجشنبه 27 آبان 1389
رهبر انقلاب

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت