تبلیغات
پایگاه خبری بیداری نیوز - مقتدی صدر در ایران به دنبال چیست؟

پایگاه خبری بیداری نیوز

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

جعبه حدیث

برخی سایت‌های خبری از سفر مقتدی صدر به ایران خبر می دهند.

به گزارش خبرآنلاین امروز در تعدادی از سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها خبر تایید نشده‌ای از سفر رهبر جریان صدر عراق به ایران منتشر شد.

خبرگزاری مهربه نقل از یک منبع آگاه در استان نجف اشرف نوشت: مقتدی صدر ظهر روز گذشته فرودگاه نجف را به مقصد تهران ترک کرده است.

مقتدی صدر پیش از این بارها به ایران سفر کرده است اما اهمیت سفر این دفعه او در تحرکات اخیر وی به عنوان رهبر جریان تندرو شیعه در عراق و اختلافات اخیرش با نوری المالکی نخست وزیر این کشور است.

بیش از یک ماه پیش نشستی با حضور جریان‌های مختلف سیاسی عراق در اقلیم کردستان این کشور و به میزبانی مسعود بارزانی برگزار شد که در آن جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق و رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان، ایاد علاوی، رئیس فهرست العراقیه، سید مقتدی صدر، رهبر جریان صدر و اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق، یکی از رهبران فهرست العراقیه و یکی از چهره های سرشناس اهل تسنن بر سر بحران سیاسی جاری در عراق و چگونگی تعامل با دولت مالکی با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.

مقتدی صدر تنها چهره سیاسی شیعه‌ حاضر در این نشست بود. در نشست اربیل درباره چگونگی ایجاد جبهه ای علیه نوری مالکی نیز بحث شده است. به ویژه که حاضران در این نشست درباره لزوم تهیه قانونی جدید و تصویب آن در مجلس برای ایجاد محدودیت در دوره نخست وزیری، در حال حاضر مالکی، بحث کرده اند. صدر در این نشست یک طرح 15 ماده‌ای را مطرح کرد.

اختلافات صدر و مالکی از زمانی آغاز شد که نوری المالکی از گروه صدر خواست که سلاح خود را زمین گذاشته و مانند سایر گروه‌های سیاسی فعال در صحنه عراق به چهارچوب‌های متعارف رقابت سیاسی روی بیاورد. این موضع دولت عراق با مخالفت صدری‌ها مواجه شد و نخستین جرقه‌های اختلاف در گروه‌های سیاسی شیعه عراق زده شد.

اختلاف صدر با مالکی زمانی جدی‌تر شد که دولت مالکی اولتیماتومی را برای جیش المهدی(شبه نظامیان تحت رهبری مقتدی صدر) برای کنار گذاشتن سلاح تعیین کرد. در آن زمان شایع شد که جریان صدر برای جانشینی مالکی نامزدی را برای پست نخست وزیری معرفی خواهد کرد. اگرچه مقتدی صدر این موضوع را تکذیب کرد اما به فاصله یک هفته پس از آن بیانیه‌ای صادر کرد و در آن از نوری المالکی خواست که استعفا بدهد.

اهمیت سفر مقتدی صدر به ایران در این است که در صورت حمایت ایران از مواضع صدر وزن این جریان در میان سایر گروه‌های سیاسی شیعه عراقی بیشتر خواهد شد. از سوی دیگر با توجه به نزدیکی مواضع سایر گروه‌های سیاسی شیعه عراق از جمله جریان مالکی و جریان حکیم این احتمال وجود دارد که با سفر مقتدی صدر به ایران شاهد نرمش بیشتر گروه‌های سیاسی شیعی در عراق باشیم.

نوشته شده در سه شنبه 16 خرداد 1391
رهبر انقلاب

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت