تبلیغات
پایگاه خبری بیداری نیوز - سلام اصلاح‌طلبان به انتخابات

پایگاه خبری بیداری نیوز

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

جعبه حدیث

مطهره شفیعی در آرمان نوشت: «اصلاح طلبان به عرصه فعالیت های سیاسی باز می‌گردند» این خبری است که این روزها رسانه های اصولگرا تبلیغات زیادی در مورد آن به راه انداخته اند؛ اما چرا؟ آیا این قشر از سیاسیون که سران آنها در بخش های مدیریتی حکومت حضور دارند، از جلسات برگزار شده میان اصلاح طلبان برای آغاز فاز جدید فعالیت های سیاسی آنها آگاهی دارند و آیا واقعا باید در آینده ای نزدیک شاهد بازگشت این طیف به عرصه سیاسی ای باشیم که ماهها بود به دلایلی از آن فاصله گرفته بودند؟ آن چه که این روزها قطعی به نظر می رسد سلام دوباره سیاسیون اصلاح طلب به عرصه سیاسی کشور است. اصلاح طلبانی که همه روزه در حالی که در عیان سکوت کرده اند در پاسخ به آنانی که خواستار خانه نشینی آنها هستند با قاطعیت پاسخ می دهند که « چراغ اصلاح طلبی هیچگاه خاموش نمی شود» تا امید به انزوای اصلاحات در دل رقیب را به آرزوی غیرقابل تحقق تبدیل کند و شاید آنان تنها در خواب بتوانند شاهد خاموش شدن شعله های اصلاحات رد کشور باشند.
 

 

آیا عارف محور بازگشت اصلاح طلبان است؟
اخباری که این روزها در سایت های جناح رقیب منتشر می شود حکایت از دیدار تعدادی از بزرگان اصولگرا با سیدمحمد خاتمی به عنوان یکی از رهبران جریان اصلاحات دارد. این سایتها نوشتند که کمال و صادق خرازی و همچنین محمدرضا عارف به دیدار رییس جمهمور سابق کشورمان رفته اند تا برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در این دیدار بحث و تصمیم گیری شود. خرازی ها از سیاسیون مورد اعتماد سیدمحمد خاتمی هستند و محمدرضا عارف که در زمان دولت اصلاحات در مقام معاون اول رییس جمهور فعالیت می کرد هم پس از پایان این دولت، هیچگاه از کنار خاتمی کنار نرفت و اگر چه یکی از یاران ساکت اصلاحات بود اما در تمام بحث هایی که مربوط به حضور نماینده اصلاح طلبان در کرسی های انتخابی یا انتصابی است، نام عارف به عنوان نخستین گزینه مطرح می شود . عارف دارای ویژگی ای است که حتی اصولگرایان هم نمی توانند ایرادی از او بگیرند و در زمان انتخابات مجلس بارها از سوی اصولگرایان خواسته شد تا اصلاح طلبان با رهبری محمدرضا عارف در انتخابات مجلس شرکت می کنند. اگر این خبر که از سوی سایتهای اصولگرا منتشر شده، صحت داشته باشد بازگشت اصلاح طلبان با محوریت عارف چندان غیرمنتظره نخواهد بود.
 

 

خرازی با اندیشه حکمیت می آید
کمال خرازی هم از جمله یاران خاتمی است که در دولت او بر کرسی وزارت خارجه تکیه زده بود و از اصلاح طلبان مورد تایید نظام هم هست. شخصیت درون گرای خرازی سبب شده است که طیف رقیب نتواند او را دستخوش هجمه های خود قرار دهد که در این ویژگی با عارف و برادرش یعنی صادق خرازی مشترک است. خرازی از آن دسته از سیاستمردان است که با طیف رقیب اصلاحات هم رابطه حسنه ای برقرار کرده است و همیشه در جایگاه عنصر سیاسی بی طرف در صحنه حضور پیدا می کند. در ویکی پدیا هم در مورد بخش اطلاعات سیاسی کمال خرازی نوشته شده است: «مستقل» . حدود دو ماه پیش آنگاه که اختلاف اصولگرایان به اوج خود رسیده بود، هیاتی متشکل از کمال خرازی وزیر خارجه دولت اصلاحات، علی لاریجانی رییس پارلمان و علی‌اکبر ولایتی وزیر خارجه دولت هاشمی تشکیل می‌شود تا پس از حل اختلافات اساسی اصولگرایان، جبهه‌های فراگیر از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای حضور در انتخابات مجلس معرفی شود. در خرداد ماه سال 90 که اختلاف اصولگرایان به اوج خود رسیده بود، هیاتی متشکل از کمال خرازی وزیر خارجه دولت اصلاحات، علی لاریجانی رییس پارلمان و علی‌اکبر ولایتی وزیر خارجه دولت هاشمی تشکیل می‌شود تا پس از حل اختلافات اساسی اصولگرایان، جبهه‌های فراگیر از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای حضور در انتخابات مجلس معرفی شود که این نشانی از میانه روی و مورد قبول بودن خرازی در بین تمام طیف های میانه رو است. اکنون خرازی هم می تواند یکی از گزینه های محوریت اجماع اصلاح طلبان برای ورود فعالانه به عرصه سیاست باشد. زمانی که او را برای حل اختلافات میان اصولگرایان بر می گزینند، پس این توانایی در او وجود دارد که نقشی سازنده تر در اردوگاه اصلاح طلبی را بر عهده بگیرد.
 


بازگشت معنادار عبدالله نوری به صحنه سیاسی
خبر دیگری که شاید بیش از فعالیت عارف در مقام محور بازگشت اصلاح طلبان به عرصه سیاسی کشور توجه همگان را به خود جلب کرد، آغاز فعالیت سیاسی عبدالله نوری بود. او که پس از مراسم استیضاحش در دولت خاتمی کمتر در مجامع عمومی و سیاسی که رسانه ها حضور داشتند، حضور داشت، ظاهرا این روزها به روزه سکوت طولانی مدت خود پایان داده است و آنچنان که در برخی رسانه های غیررسمی آمده است، درصدد سلامی دوباره به سیاست است. سلامی که به طور قطع با پاسخ مورد انتظار از سوی یک جریان سیاسی مواجه نخواهدش د اما اصلاح طلبان سلام عبدالله نوری را به فال نیک می گیرند چرا که سلام وزیر کشور دولت خاتمی به معنای سلام اصلاح طلبان به سیاست و روزهایی است که شاید در حال فراموش شدن بود. به طور قطع، ورود علنی عبدالله نوری به سیاست می تواند اجماعی در بین اصلاح طلبانی ایجاد کند که در طی سالهای اخیر به دلایلی از یکدیگر جدا شده بودند . سند این توانایی نوری در آنجا مشخص می شود که در مراسم ترحیم پدر نوری، نمایندگانی از احزاب اصلاح طلب به گرد هم امدند و پس از ماه ها، به گفتگو با یکدیگر پرداختند. پیام تسلیتی هم که سید حسن خمینی به همین مناسبت صادر کرد از سوی بسیاری از سیاسیون به معنای تایید همراهی اصلاح طلبان با یکدیگر و رضایت از بازگشت آنها به روزهای خوب دوران اصلاحات بود. عبدالله نوری از جهت دیگری هم می تواند مرد روزهای سخت اصلاح طلبان باشد چنانکه او در طول دوران مسولیتش و قبل از آن بارها با منتقدان و مخالفان خود به بن بستهایی رسیده بود که در کمال عقلانیت ، ماجرا را به نفع جناح اصلاح طلبی خاتمه داد و از سوی دیگر او هیچگاه از مواضع خود کوتاه نیامده است آنچنانکه در مجلس پنجم به دلیل دفاع از غلامحسین کرباسچی و همچنین صدور مجوز برای فعالیتهایی که در قانون اساسی آمده است، از سوی مجلس پنجم از بالاترین کرسی وزارت کشور کنار گذاشته شد. عبدالله نوری پس از بی مهری های جناح رقیب نه تنها در مقام پاسخ به انها بر نیامد بلکه آن قدر سکوت کرد تا اصولگرایان هم از این سکوت سردرگم شدند و هر از چندگاهی کوشیدند تا با ارایه اخبار و گزارشهایی اینگونه القا کنند که نوری به عرصه سیاست بازگشته است. عبدالله نوری سابقه زندان هم در رزومه خود دارد دیگر موارد به یادماندنی عبدالله نوری که حکایت از نرمی و تعامل او با مخالفانش داشت هم در مورد استیضاحش بود. نقل است در زمان رای گیری از نمایندگان پس از استیضاح نوری، او خطاب به ناطق نوری می کند و می‌گوید « من باید بروم یا بمانم» که ناطق نوری در جایگاه رییس مجلس به او پاسخ می دهد که « امروز، روز رفتن است» و از همان روزها بود که سکوت عبدالله نوری آغاز و در کمترین مناسبتی حضور اورا شاهد بودیم اما شاید امروز اگر عبدالله نوری برای بار دیگر این سوال را از ناطق نوری بپرسد، با این جواب مواجه خواهد شد که :«امروز، روز آمدن است» عبدالله نوری اکنون برای بار دیگر به میدان می آید و نقشی بزرگتر از قبل بر عهده خواهد گرفت، نقشی که شاید پیش از این بر عهده اصلاح طلبانی دیگر بود که آنها هم به تلخی های سیاست آشنا و روزهای خاکستری را پشت سر گذاشته بودند.
در نهایت....
در نهایت اکنون اصلاح طلبان از هر فرصتی بهره می‌گیرند تا اعلام کنند بار دیگر به عرصه سیاسی کشور باز خواهند گشت و در این میان به نظر می رسد محور قرار گرفتن عارف یا ناطق نوری دارای آنچنان اهمیتی در برابر سلام دوباره آنها به سیاست نخواهد داشت. اگر عبدالله نوری محور این بازگشت باشد ورود جدید اصلاح طلبان به سیاست با واکنش هایی همراه خواهد بود و اگر در این میان، عارف محور قرار گیرد، طبیعتاً مورد استقبال جناح رقیب البته عقلای این قوم قرار خواهد گرفت.
نوشته شده در چهارشنبه 30 فروردین 1391
رهبر انقلاب

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت